جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

ویژگی های آناتومی زالو

  زالو حیوانی است که جزو نرم تنان دو جنسی میباشد و از گروه کرمهای حلقوی آبزی و از راسته آرواره داران است . طول بدن این جانور که قابلیت انقباض و انبساط فراوان دارد بین سه تا بیست و پنج سانتیمتر وعرض آن حدود یک سانتیمتر است.

  بدن زالو در حال بی حرکت، دراز یا تخم مرغی شکل است و از حدود سی و چهار حلقهکه براحتی قابل تشخیص است، تشکیل می‌شود و دستگاه عضلانی آن بسیار پرقدرت است .

  در جلوی بدن زالو یک بادکش وجود دارد که مرکب از دو حلقه‌است و دهان در این ناحیه واقع شده‌است و در انتهای بدن یک بادکش مدور مرکب از هفت حلقه دارد که توسط این بادکش خود را به یک نقطه متصل می‌کند و نقطه اتکایی برای حرکت کردناست.

  زالو سه فک که به شکل سه پر پنکه می باشند دارد و هر فک یکصد دندان ، یعنی یک زالو حدود سیصد دندان فوق العاده ریز دارد.

  زالو قلب ومغز ندارد و به جای قلب رگهای منتشر در سراسر بدن و نیز به جای مغز سی و دو گانگلیون و طناب عصبی دارد و همچنین زالو از تنفس پوستی به جای ریه بهره می برد .

  زالوها دارای سه ،چهاریا پنج جفت چشم میباشند تعداد چشم ها و ترتیب یا نحوه قرار گرفتن آنها در گونه های مختلف متفاوت میباشد . همچنین اندام های حسی روی سر زالو آن را قادر میسازد که تغییرات شدت نور و دما و ارتعاش را تشخیص دهد و گیرنده های شیمیایی روی سر زالو حس بویایی را ایجاد میکند . زالوها نسبت به حرکت در آب بسیار حساس میباشند و فعالیت آنها در شب و هنگام بارندگی به اوج خود میرسد .

  زالوها زندگی انگلی دارند و یا از مرده ی بعضی جانوران تغذیه می کنند و یا به شکار کرمها ، حشرات ، لاروها و نرم تنان کوچک می پردازند و یا به بدن ماهیها و یا پشت قورباغه ها می چسبند و خونخواری می کنند خود زالوها شکار مهره داران آبزی و یا ماهیها می شوند .

  پس از خونخواری کامل یک هفته طول می کشد تا زالو بتواند مجددا حرکت یا شنا کند . روند هضم خون در بدن زالو بسیار کند بوده تا چندین ماه ( پنج الی هجده ماه و معمولا شش ماه ) به طول می انجامد و جانور در طی این مدتنیازی به خونخواری مجدد برای تغذیه ندارد با این وجود دو الی چهار ماه بعد زالو مجددا قادر به خونخواری است .

  هر زالو حدوداً پنج تا ده میلی لیتر خون مي‌مكد. البته اگر خونريزي قطع نشود ممكن است تا یکصد و پنجاه سی سی خونريزي ادامه يابد ( طی ده ساعت يا بيشتر ). در زالودرماني با ده عدد زالو ، خون از دست رفته ( شامل خونريزي پس از اتمام خونخواري ) دویست و پنجاه الی سیصد و پنجاه میلی لیتر خواهد بود.

  در طب قدیم مزاج زالو را سرد و تر بیان کرده اند .

  02166967620-09392074627


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 18 مهر 1394
  منبع
  برچسب ها : زالو ,خونخواری ,زالوها ,پنجاه ,خونريزي ,بادکش ,میلی لیتر ,
  ویژگی های آناتومی زالو

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 6 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر